Program Committee

  1. Adegboyega Ojo (Digital Enterprise Research Institute)
  2. Albert Meijer (Utrecht University)
  3. Andrea Kavanaugh (Virginia Tech)
  4. Basit Shafiq (Rutgers University, CIMIC)
  5. Bonnie Mackellar (St John's University)
  6. Bram Klievink (Delft University of Technology)
  7. Byoung Kim (Kookmin University)
  8. Carlos Nunes Silva (University of Lisbon)
  9. Caroline Tolbert (University of Iowa)
  10. Chris Hinnant (Florida State University)
  11. Christopher Hayter (Arizona State University)
  12. Dolores Edwiges Luna (Universidad de las Americas, Puebla)
  13. Eduard Hovy (ISI / University of Southern California)
  14. Efthimios Tambouris (University of Macedonia)
  15. Elsa Estevez (UNU-EGOV)
  16. Fabro Esteibel (Universidade Federal Fluminense)
  17. François Charoy (Université de Lorraine - LORIA)
  18. Gabriel Puron Cid (CIDE)
  19. Giri Kumar Tayi (SUNY at Albany)
  20. Gustavo Mesch (University of Haifa, Israel)
  21. Helen Liu (University of Hong Kong)
  22. Holly Jarman (University of Michigan)
  23. Ines Anja Mergel (Syracuse University)
  24. Jaideep Vaidya (Rutgers University)
  25. Jessica Terman (George Mason University)
  26. Jing Zhang (Clark University)
  27. Jisue Lee (Florida State University)
  28. John Bertot (University of Maryland)
  29. Jon Gant (University of Illinois at Urbana-Champaign)
  30. Jungwoo Lee (Yonsei University)
  31. Justin Longo (Arizona State University)
  32. Karen Mossberger (Arizona State University)
  33. Karine Nahon (University of Washington)
  34. Kincho Law (Stanford University)
  35. Lei Zheng (Fudan University, China)
  36. Linda Williams (Arizona State University)
  37. Louise K. Comfort (University of Pittsburgh)
  38. Lynne Hinnant (Florida State University)
  39. Maddalena Sorrentino (University of Milan)
  40. Man-Sze Li (IC Focus)
  41. Marie Anne Macadar Moron (PPGAd - Programa de Pós-graduação em Administração)
  42. Marijn Janssen (Delft University of Technology)
  43. Mary Feeney (Arizona State University)
  44. Mila Gasco (Institute of Public Governance and Management ESADE)
  45. Naim Kapucu (University of Central Florida)
  46. Nancy Wiegand (University of Wisconsin, Madison)
  47. Natalie Helbig (New York State Department of Health)
  48. Peter Parycek (Centre for E-Governance, Austria)
  49. Qi Yu (Rochester Institute of Technology)
  50. Ramona McNeal (University of Northern Iowa)
  51. Rimantas Petrauskas (Kazimieras Simonavicius University)
  52. Rodrigo Sandoval-Almazan (Universidad Autonoma del Estado de Mexico)
  53. Scott Robertson (University of Hawaii)
  54. Sehl Mellouli (Universite Laval)
  55. Sergio Picazo-Vela (Universidad de las Americas Puebla)
  56. Sharon Dawes (Center for Technology in Government, University at Albany/SUNY)
  57. Sharon Strover (University of Texas-Austin)
  58. Soon Ae Chun (CUNY)
  59. Stephan Grimmelikhuijsen (Utrecht University)
  60. Teresa Harrison (University at Albany)
  61. Theresa Pardo (Center for Technology in Government, University at Albany, SUNY)
  62. Tomasz Janowski (UNU-EGOV)
  63. Tommy Snead (University of Oklahoma)
  64. Vishanth Weerakkody (Brunel University London)
  65. Wei Zhong (Renmin University of China)
  66. Yigal Arens (University of Southern California)
  67. Yushim Kim (Arizona State University)

 

a special thanks to our sponsors: